KADİRBEYOĞLU ZEKİ BEY – KİM KİMDİR? – Hüseyin Yürükİbrahim Lütfü Paşa’nın oğlu Zeki Kadirbeyoğlu, o günkü adı Mektebi Sultani olan Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra memleketine yerleşerek Rusya ile ithalat ve ihracat yapmaya başladı.

Bir taraftan Kafkasya üzerinden kervanlarla, diğer yandan Trabzon Limanı’ndan gemilerle yaptığı ticaret sonucu Kadirbeyoğlu, kısa sürede bölgenin en zengin kişilerinden biri oldu, özellikle de madencilikle uğraştı.

İstanbul’un İngilizler tarafından işgali sonrası 12 Şubat 1919’da kurulan Trabzon Muhafaza-i Hukuku Milliye Cemiyeti’ne girdi.

Mustafa Kemal, henüz Samsun’da iken, 30 Mayıs 1919’da Diyarbekirli Süleyman Nazif ve Erzurumlu Raif Hoca tarafından kurulan Vilayeti Şarkiyye Müdafaa-i Hukuku Milliye Cemiyeti’ne, arkadaşları ile birlikte çağrıda bulunarak vatanın kurtarılması amacıyla Erzurum’da ortak bir kongre toplama teklifinde bulundu.

İki cemiyetin ortak teşebbüsü ile 23 Temmuz- 9 Ağustos 1919 tarihleri arasında kongre, Erzurum’da toplandı.

Çoğu kimse Erzurum Kongresi’ni Mustafa Kemal Paşa’nın topladığını sanır.

Halbuki kongreyi iki Müdafaa-i ve Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti organize etmiş ve kongrenin üye sayısı dolu olduğundan Mustafa Kemal, ancak Dursun Bey zade Cevad Bey’in (Sonraki yıllarda Erzurum Milletvekili Cevad Dursunoğlu) istifa ettirilmesi ile delege olabilmiştir.

Zeki Bey ile Mustafa Kemal arasındaki ilk tartışma Erzurum Kongresi’nin başlangıcında yaşanmış, Mustafa Kemal Paşa’nın kongreye askeri üniforması ile katılmak istemesine; Zeki Bey ile birlikte Trabzon delegeleri Ali Şükrü Bey ve Eyyüboğlu zade İzzet Bey birlikte itiraz ederek ortak imzalarıyla bir protesto bildirisi yayınlamışlardır.Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #kadirbeyoğluzekibey #kimkimdir

Başa dön tuşu