Nükleer Enerji Savaşları – Prof. Dr. Levent Kenar, Oğuzhan AkyenerUkrayna’daki savaş giderek büyüyor ve geniş bir etki alanına sirayet ediyor. Kısa bir süre öncesine kadar, 21. yüzyılda Avrupa’nın göbeğinde nükleer santrallere yönelik saldırılar düşünülebilir miydi? Çatışmalar yarın dursa bile şimdiden yarattığı şok dalgasının etkileri uzun ve sarsıcı olacak. Türkiye, 2022’yi enflasyonla sıkı mücadele yılı belirlemiş ve istihdam yaratacak büyümeye odaklanmıştı.

Türkiye de dâhil olmak üzere ülkeler, ithalata ihtiyaç duymadan yerli kaynaklarla enerjinin sürdürülebilirliği için yeni planlar arayışında.

Projeksiyonlar, enerjideki arz güvenliğinin henüz bütünüyle alternatif kaynaklarla çözülemeyeceğini gösteriyor. Yenilenebilir enerjinin toplam içindeki payı yüzde 20’lere kadar yükselmiş durumda. Ancak yüzde 80’i hâlâ kömür, doğalgaz ve nükleer enerji santralleriyle üretiliyor. Arz güvenliği için kömür santralleri bir tür sigorta gibi görülüyor ve yapılan tahminler gelecek 20 yıl içinde de bu niteliğini koruyacağını gösteriyor.

Öyle ki 2021’de kömürden elde edilen elektrikte hem ABD hem de Avrupa Birliği’nde yüzde 20’lik bir artış yaşandı. Almanya Başbakan Yardımcısı ve Yeşiller Partisi eski Eş Genel Başkanı olan Robert Habeck, “Önlem olarak ve en kritik duruma hazırlıklı olmak için kömürle çalışan santral işletmelerine izin vermemiz gerekebilir” dedi. Türkiye’de elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerini düzenlemek amacıyla 1 Mart 2022’de Maden Yönetmeliği’nde bir değişiklik gerçekleştirildi.

Bu düzenleme, yalnızca mevcut elektrik üretim tesislerini kapsarken, etkilenmesi muhtemel alanlarda zeytin ağaçlarının taşınması gibi çalışmalar da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sıkı izin ve denetimine tabi olacak. İlgili şirketler, tutmayan, zarar gören zeytin ağaçlarının beş mislini dikmekle sorumlu olacaklar. Geleceğimiz için son derece önemli olan doğayı korurken gerçekçi çözümlerle enerji arz güvenliğini de sağlamak zorundayız.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #enerji #enerjisavaşları

Başa dön tuşu