DİJİTAL TEKNOLOJİLERİN GELİŞİMİ: WEB 1-2-3Web 3.0 Hayatımızda ne gibi değişikliklere sebep olacak? Günlük hayatımıza katkıları neler olacak? Merkeziyetsiz internet, tekel medyanın önüne geçer mi? İnsan makine etkileşimnin sonu nereye gidiyor? Cevabı bu videoda…

WEB 3 Nedir?
Yakın gelecekte kullanılması beklenen ve internetin üçüncü nesli şeklinde tanımlanan Web 3.0, verilerin adeta akıllı bir insan tarafından işlendiği, web siteleri ve uygulamaların makine öğrenimi (ML), Büyük Veri ve merkeziyetsiz defter teknolojisi (DLT) kullandığı bir ortam. Başlangıçta Web 3.0, World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee tarafından kendine çalışan, akıllı ve açık bir internet olarak “Anlamsal Web” ismiyle anıldı.
Web 3.0 tanımını biraz daha genişletilecek olursak, verilerin merkeziyetsiz şekilde birbirine bağlanacağı ve bu sayede bilginin çoğunlukla merkezi alanda depolandığı mevcut internet neslinde (Web 2.0) ileriye doğru büyük bir sıçrama yaşanacağı söylenebilir.
Ayrıca hem kullanıcılar hem de cihazlar verilerle etkileşimde bulunabilecek. Elbette bunun gerçekleşmesi için programların verileri hem kavramsal hem de bağlamsal olarak anlaması gerek. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda Web 3.0 standardının iki kilit noktasının anlamsal web ve yapay zeka (AI) olduğu anlaşılabilir.

Web 3.0 Teknolojileri

Web 3.0 teknolojisini incelerken akılda tutulması gereken birkaç ayrıntı bulunuyor. Öncelikle bu kavram yeni değil. Web 1.0 ve 2.0 uygulamalarının ilk geliştiricilerinden biri olan Jeffrey Zeldman, 2006’da Web 3.0 fikrine destek veren bir blog yazısı paylaşmıştı. Ancak konuyla ilgili ilk fikirler 2001 yılının başlarında ortaya atılmıştı.
Web 3.0 Teknolojilerinin Gelişimi
Yapay zeka ve blockchain gibi en yeni teknolojilerle birlikte eski nesil web araçlarının doğal bir evriminden doğan Web 3.0, kullanıcılar arasındaki bağlantıyı artırırken internet kullanımını da yukarıya çekecek. Bir başka deyişle İnternet 3.0, öncüleri olan web 1.0 ve 2.0 sürümlerinin gelişmiş hali.

Web 1.0 (1989-2005)

Statik Web olarak da adlandırılan Web 1.0, 1990’larda kullanıma açılan ilk ve en güvenilir internet yapısıydı. Sınırlı bilgi aktarımı vardı ve neredeyse hiç kullanıcı etkileşimi sunulmuyordu. O tarihlerde kullanıcılara özel sayfa oluşturulması ya da yazılara yorum yapması gibi seçenekler yoktu.

Web 1.0 standardında internet sayfalarını elemek için algoritmalar bulunmadığından kullanıcıların aradıkları bilgiyi bulması daha zordu. Basitçe söylemek gerekirse, içerikler seçkin birkaç kişi tarafından oluşturuluyor, dizinlerde sıralanan veriler tek yönlü dar bir patika üzerinden aktarılıyordu.

Web 2.0 (2005-günümüz)

Sosyal Web olarak adlandırılan Web 2.0 ile YouTube, Facebook, Wikipedia ve daha birçok kullanıcı etkileşimli web platformları ortaya çıktı. Javascript, HTML5 ve CSS3 gibi web teknolojileri kullanılmaya başladı. Bu gelişmeler sayesinde internet çok daha etkileşimli hale geldi.
Bu durum, hem sosyal ağların hem de kullanıcı tarafından oluşturulan içerik üretiminin gelişmesinin önünü açtı. Zira veri, artık çeşitli platform ve uygulamalar arasında dağıtılabiliyor ve paylaşılabiliyordu.

İnternet çağında araç setleri, yukarıda bahsedilen Jeffrey Zeldman gibi web alanındaki öncüler tarafından ileriye taşındı.

Web 3.0 (yakında)

Web 3.0, kullanıcılara yardımcı olmak için akıllı programlar çalıştırabilecek yapay zeka sistemlerinin gücü sayesinde interneti daha akıllı hale getirecek. Bilgiler insan benzeri zeka ile işleneceğinden, web evriminin bir sonraki aşamasına geçilecek.

Tim Berners-Lee, Anlamsal Web teknolojisi; sistemler, insanlar ve ev cihazlarının arasında kurulan “otomatik” arayüz şeklinde tanımladı. Bu nedenle içerik oluşturma ve karar verme süreçleri hem insanlar hem de makineler tarafından gerçekleşecek. İçeriklerin kullanıcılar için uyarlanacağı, internete bağlanan her kişiye özel biçimde akıllı içerik oluşturulması ve dağıtılması sağlanacak.

Web 3.0’ın temel özellikleri
İnternetin bir sonraki aşamasını daha iyi anlamak için, Web 3.0’ın dört temel özelliğine bir göz atmamız gerekiyor:

Ubiquity (Her yerde bulunma)

Anlamsal Ağ

Yapay Zeka (AI)

3D Grafik

#maveratv #dijital #teknoloji

Başa dön tuşu