GÜNÜN TARİHİ: 17 Mart | İzmir Müdafa-i Hukuk-ı Osmaniye Cemiyetinin ToplanmasıMondros Mütarekesinin ardından ülkenin işgal edilmesi üzerine, İzmir Müdafa-i Hukuk-ı Osmaniye Cemiyeti tarafından 17 Mart 1919’da toplandı. Kongre üyeleri arasında din adamları çoğunluktaydı (Doğan,M,2005:45).
Kongrenin ileri geleni Mütareke ve işgal dönemi İzmir’inin Müftüsü Rahmetullah Efendiydi. Rahmetullah Efendi toplantıda “Kardeşlerim ciğerleriniz de bir soluk nefes kaldıkça, damarlarınızda bir damla kan kaldıkça, ana vatanımızı düşmanlara teslim etmeyeceğinize Kuranı Kerim’e el basarak benimle birlikte yemin edin.” Demiştir.
İşgal İzmir’inde Rum Metropoliti Hırisostomos ve katliamcı çetelerinin karşısında dimdik durmuş ve milli mücadeleye hizmet etmiştir.
Yunan işgali öncesinde İzmir’de düzenlenen mitingde Rahmetullah Efendi vatan sevgisinin imandan olduğunu, İzmir’in Asırlardır ezan sesleri yükselen semalarında kulakları tırmalayan çan seslerine katlanmaktansa şerefle ölerek şehadet şerbetini içmenin daha iyi olacağını söyler.
Rahmetullah Efendi, İzmir Valisi İzzet Bey’in Yunan işgaline karşı konulmaması emri üzerine de, “Vali bey! Bu sakalım kanımla kızarabilir. Ama bu alna Yunan alçağını sükûnetle selamlamış olmanın karasını sürerek, huzuru ilahiye çıkamam” diye haykırmış ve toplantıyı terk etmiştir.
İşte bu suretle Yunan işgaline ilk isyan bayrağını çeken Rahmetullah Efendi işgalden sonra da çalışmalarını gizli olarak sürdürmüştür.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #izmir #tarihtebugün

Başa dön tuşu