GÜNÜN TARİHİ: 17 Mart | Mora’da Rum Ayaklanmasıİsyan, Mora Yarımadasındaki Rumların 17 Mart 1821’de Osmanlılara karşı ayaklanarak Tripoliçe’yi kuşatmaları ile başladı. Tripoliçe’nin düşmesiyle birlikte şehirde Türk ve Yahudi sakinlerin öldürüldüğü bir büyük katliam yapıldı.
Rumen tarihçi Nicola Yorga’nın naklettiğine göre Mora isyancıları bir büyük vahşete imza attılar. Muhasarasının uzun sürmüş olmasına ve Rum silahlarına büyük şöhret kazandırmamasına rağmen Tripoliçe’nin düşmesi, Rumlar için son derece mesut bir olay idi. Elebaşılardan biri, Tripoliçe ve civarında öldürülen Türklerin sayısını 32.000 olarak tahmin etmektedir. Maino Prensi, kazanılan ganimetten kendi payına düşen kısmı yirmi katır ile iki deveye yükliyerek götürdü. “Eski çivilere” varıncıya kadar her şey yağma edildi. Tripoliçe şehrinden yalnız dumanı tüten bir harabeden başka bir şey kalmadı
Sultan II. Mahmud,Mora’daki isyanı bastıramayınca Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’dan yardım istedi.Mısır valisinin oğlu İbrahim Paşa, Rodos’a giderek burada 5000 kişilik bir kuvveti gemilerine aldı. Sonra 50 gemi ile zengin mühimmatın yığılmış bulunduğu Modon’a gitti. Bizzat İbrahim Paşa, bu küçük ve disiplinli ordunun komutanlığını üzerine aldı. Mısır’lı komutan, birleşmiş Yunan kuvvetlerini geri atmıya muvaffak oldu. Mehmet Ali ordusunun kullandığı Avrupa taktiği, galebeyi temin ediyordu. Kısa bir zaman sonra silahlı asiler, bütün Mora yarımadasından çekilip gittiler.
Mora’daki ayaklanma haberi İstanbul’a geldiği zaman, Rumlara karşı halkın gayzı şiddetle patlak verdi. Patrik Gregorios, vatan haini olarak azlolundu ve büyük paskalya pazarı günü kilisesinin önünde asıldı. Herkesin seyretmesi için üç gün açıkta bırakılan cesedini, Yahudiler ‘sokaklarda sürükledikten sonra,’ denize attılar. (Yorga,1948:270-271).

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #moraisyanı #mora

Başa dön tuşu