GÜNÜN TARİHİ: 21 Mart | Refah Partisine Anayasa Mahkemesi’nde Dava Açılması21 Mart 1997: Yargıtay Başsavcısı’nın Refah Partisi’nin Kapatılması İçin Anayasa Mahkemesi’nde Dava Açması

Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi’nin laikliğe aykırı eylemleri nedeniyle kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi’ndeki dava sürerken, Fazilet Partisi kurulmuştu. Mahkeme, Refah Partisi hakkında kapama kararı verdi ve Erbakan ile aralarında Şevket Kazan gibi isimlerin de bulunduğu yöneticileri için siyasi yasak getirildi.

Refah Partisi kapatma davasının iddianamesinde dayanak yapılan delillerden(!) bazıları şunlardı:

3511 Sayılı yasanın 2. maddesiyle 2547 sayılı yasaya ek m. 16. madde olarak eklenen hüküm: “Dini inanç sebebiyle boyun ve saçların örtü ve türbanla kapatılması serbesttir.” biçiminde yapılan değişiklik.

Bu değişikliğin iptalinin istenmesi üzerine Anayasa Mahkemesi “Bir yasal düzenlemenin din kurallarına, dinsel inançlara ve gereklere göre yapılamayacağı değerlendirmesiyle birlikte Tevhidi Tedrisat Kanunu gereğince dinsel eğitimin dahi laik devlet anlayışına göre yapılmasının gerekliliğini” belirtti.

23 Mart 1993 günü Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın yaptığı konuşma: “…Çok hukuklu bir sistem olmalı, vatandaş genel prensiplerin içerisinde kendi istediği hukuku kendisi seçebilmeli…”

13 Nisan 1994 günü Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın yaptığı konuşma: “…Refah Partisi iktidara gelecek, adil düzen kurulacak. Sorun ne? Geçiş dönemi sert mi olacak, yumuşak mı olacak?…”

13 Ocak 1991 günü Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın yaptığı konuşma: “…Sen Refah Partisi’ne hizmet etmezsen hiçbir ibadetin kabul olmaz. Çünkü başka türlü Müslümanlık olmaz…”

Refah Partisi Genel Başkanı’nın Devrim Yasaları’na aykırı olarak bazı tarikat şeyhlerine Başbakanlık konutunda verdiği yemek.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #refahpartisi #tarihtebugün

Başa dön tuşu