MEDYA İÇERİKLERİ BİZİ NASIL TRAVMATİZE EDİYOR? – Gülşah Akçay CivrizMedyadaki içeriklerin farklı türleri var. Örneğin eğlence, dram, aksiyon, korku gibi… Demek ki izlediklerimizin duygularımız üzerinde yoğun bir etki gücü var. Bu etki gücünü çoğunlukla tercih ediyoruz. Mesela korku türünü sevenler, komedi filmlerine bayılanlar gibi… Ama bir de farkına bile varmadığımız ve tercih etmediğimiz ama maruz kaldığımız etkileri var medyanın. Dilerseniz bu noktadan sohbetimize başlayalım. Medya farklı araçları, içerikleri ve türleriyle duygularımız ve psikolojimiz üzerinde nasıl bir etkiye sahip?

MEDYANIN DUYGU VE PSİKOLOJİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ…

2
Medyada yer alan kurgusal veya gerçek olayları bizzat yaşamasak dahi bunları dinliyor, izliyor olmak da bizi olumsuz etkiliyor. İkincil travma olarak adlandırılan bu durumu biraz daha detaylandırsak neler söylersiniz?

MEDYANIN İKİNCİL TRAVMA ETKİSİ…

3
Depresyonun, stresin, tükenmişliğin, öfkenin, şiddetin arttığı her fırsatta dile getiriliyor. Medya ile geçirdiğimiz süre de giderek artıyor. Bu ikisi ilişkili olabilir mi acaba? Öznel hayatlarımızda yaşadığımız sorunların yanı sıra medya tüketimimiz de bir etken olarak görülebilir mi artık?

MEDYA DEPRESYON, STRES VE ÖFKE GİBİ SORUNLARI TETİKLER Mİ?

4
Susan Sontag’ın “Başkalarının Acısına Bakmak” isimli kitabı konumuz bağlamında çok çarpıcı… Sontag medya ile başkalarının gerçek acılarını izlemeye başladığımızı ve bunun nasıl normalleştiğini, hatta bir manipülasyon aracı olarak kullanıldığını anlatır. Ben meselenin merhamet yorgunluğu, eksikliği, duyarlılığın yitimi boyutlarına değinmek isterim. Gerçekten de örneğin savaş görüntüleri, göçmenlerin dramı gibi çok acı hadiseler artık sıradanlaştı. Merhametimizi kayıp mı ediyoruz?

MEDYA VE MERHAMET YORGUNLUĞU

5
Medyada elbette hep kötü olaylar yok. Çok lüks ve gösterişli yaşamlar da gösteriliyor. Aynı şekilde fiziksel güzelliğin sergilenmesi… Farklı konularda “en iyisi, en doğrusu” denilerek bilgilerin yer alması… Örneğin anneliğin idealize edilmesi gibi… Bunlar da travmatize edici olabilir mi?
LÜKS, GÖSTERİŞ, GÜZELLİK VE İDEALİZE YAKLAŞIMLAR DA TRAVMATİK OLABİLİR Mİ?

6
Sosyal medyadaki izlenme ile izleme arasındaki salınımı nasıl yorumluyorsunuz? Hem izlenmeye çalışıyor, hem başkalarını izliyoruz.

İZLENME VE İZLEME YARIŞINDA YORGUN DÜŞEN SOSYAL MEDYA KULLANICILARI…

7
Kadın kuşağı yayınlarına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bu formatlarda kimi yeni gelinlerin evini geziyor, kimi mutfak odaklı, kimi de illegal olayları ele alıyor. Ancak bu programların tümüne hakim olan tutumlar; haset, beğenmemezlik, suizan, çatışma… Bu formatları nasıl görüyorsunuz? Özellikle kadın kuşağı, gündüz kuşağı olarak yer alması toplumsal açıdan nasıl bir risk?

GÜNDÜZ KUŞAĞI YAYINLARINI ELE GEÇİREN KÖTÜCÜLLÜK TOPLUMU NASIL ETKİLİYOR?

8
Psikoloji dizileri üzerine de tartışmalar var. Sizin de hem Duyarlı Medya Platformunda, hem de Akşam gazetesinde bu konuda önemli beyanatlarınız oldu. Bu mecrada da soralım. Psikoloji dizileri iddia ettikleri gibi bizi iyileştiriyor mu, yoksa travmatize mi ediyor?

PSİKOLOJİ DİZİLERİ İYİLEŞTİRİYOR MU, YOKSA TRAVMATİZE Mİ EDİYOR?

9
İzleyicilerimiz kendi medya tüketimlerini nasıl gözden geçirmeliler? Medya ile ilişkimizi nasıl dengelemeliyiz?

MEDYA TÜKETİMİMİZİ NASIL GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ?

MEDYA İLE İLİŞKİMİZİ NASIL DENGELEMELİYİZ?

10
Toplum psikolojisi açısından yayıncılara ve denetim mekanizmalarına neler düşüyor?

YAYINCILAR VE DENETİM MEKANİZMALARI TOPLUM PSİKOLOJİSİ İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #medyadedikleri #iletişim

Başa dön tuşu