GÜNÜN TARİHİ: 31 Mart | Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti’nin Kapatılma İddianamesini Kabul EtmesiYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti’nin ‘laikliğe aykırı fiillerin odağı hâline geldiği’ gerekçesiyle kapatılması ve Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dâhil 71 kişinin 5 yıl süre ile siyasetten uzaklaştırılması talebiyle iddianame hazırladı. Anayasa Mahkemesi iddianameyi 31 Mart 2008 günü kabul etti.

Kapatma iddianamesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Sabih Kanadoğlu tarafından 2002’de AKP hakkında açılan bir kapatma davasının sonucunun henüz açıklanmadığı, yasa değişikliği ile bu davaya konu SPY’nin 104’üncü maddesindeki yaptırımın devlet yardımından yoksunluğa dönüştürüldüğü belirtildi. İddianamede laikliğe karşı modelin partinin programında değil eylem ve söylemlerinde görüldüğü kaydedildi.

İddianamede, AKP’nin 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulduğu belirtilirken, “Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce Refah Partisi’nde siyaset yaparken, bu parti listesinden beş yıl süre için 1994 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş, ancak 06.12.1997 tarihinde Siirt’te yaptığı konuşma nedeniyle halkı din ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek suçundan on ay hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Bu mahkûmiyeti nedeniyle 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 11 nci maddesi gereğince siyasi parti kurucusu (veya üyesi) olmasına yasal engel bulunmasına rağmen, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde kurucu üye olmuş ve bilahare partinin genel başkanı seçilmiştir” denildi.

Darbeciler, AK Parti’nin kapatılması için dava açtırma sürecinin ardından partinin kapatılma sonrası hesaplamaları içine girmişlerdi. 367 tezinin mimarı Yargıtay eski Başsavcısı “Sabih Kanadoğlu’nu kurulacak yeni laik partinin başına getirmek istedikleri bunun için Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile Türk Metal İş Sendikası Başkanı Mustafa Özbek’in beyin jimnastiği yaptığı kayıtlara geçiyordu.”(aktifhaber:2009)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #tarihtebugün #akparti

Başa dön tuşu