İSVİÇRE'DE YAŞAM – Bilal Yıldız | Moderatör: Hakan Emin Öztürkİsviçre, İsviçre vatandaşı olmayan birçok kişi için yaşamak ve çalışmak için çok çekici bir yerdir.

Berne, Cenevre, Lozan ve Zürih gibi dünyaca ünlü şehirlerin yanı sıra muhteşem manzarasıyla da çekici bir ülkedir. Ayrıca, doğru koşullarda şirketler için olduğu kadar bireyler için de cazip bir vergi rejimi sunar.

Lütfen aşağıda İsviçre’ye taşınma ve İsviçre’de yaşama ile ilgili sık sorulan bazı soruları ve bunların cevaplarını inceleyin:

Turist olarak İsviçre’de ne kadar kalabilirim?
İsviçre vatandaşı olmayanların üç aya kadar kayıt olmaksızın İsviçre’de turist olarak kalmalarına izin verilir. Üç ay sonra, İsviçre’de kalmayı planlayan herkes bir çalışma ve/veya oturma izni almalı ve İsviçre makamlarına resmi olarak kayıt yaptırmalıdır.

İsviçre’de çalışma konusunda durum nedir?
İsviçre çalışma izninin alınması, İsviçre vatandaşı olmayan bir kişinin yasal olarak İsviçre’de ikamet etmesine izin verir.

İsviçre’de çalışma hakkına sahip olmanın üç yolu vardır:

Mevcut bir İsviçre şirketi tarafından işe alınmak.
Bir İsviçre şirketi kurmak ve şirketin yöneticisi veya çalışanı olmak.
Bir İsviçre şirketine yatırım yapmak ve şirketin yöneticisi veya çalışanı olmak.
İsviçre çalışma ve/veya oturma izinlerine başvururken AB ve EFTA vatandaşları için diğer vatandaşlara göre farklı düzenlemeler geçerlidir.

AB üyesi olmayan/EFTA vatandaşı olmayan bir kişi tarafından şirket kurarken İsviçre’de oturmak için gereken minimum yatırım nedir?
Şirket, kendisine yatırılacak miktarın ‘yakın’ gelecekte yılda 1 milyon CHF veya daha fazla ciro yaratacağını detaylandıran bir iş planı sunmalıdır (iş planı, şirketin bu ciroya bir yıl içinde ulaşacağını göstermelidir). belirtilen ay sayısı, özellikle şirket yeni kurulmuşsa, ilk yılda olması gerekmez).

Bireyler gayrimenkul yatırımı yoluyla İsviçre’de ikamet edebilir mi?
İsviçre vatandaşı olmayanlar, yalnızca yukarıda ayrıntıları verilen ‘İsviçre Ticari Yatırım Programı’ veya İsviçre Götürü Vergi Sistemi aracılığıyla İsviçre’de ikamet edebilirler.

İsviçre bir gayrimenkul yatırım programı sunmamaktadır.

İsviçre merkezli gayrimenkul, oturma izni alındıktan sonra satın alınabilir. İsviçre’de ikinci bir ikametgah sahibi olma konusunda İsviçre vatandaşı olmayanlara kotalar uygulanabilir.

İsviçre Götürü Vergisi Nedir?
İsviçre vatandaşı olmayan bir kişi İsviçre’ye taşınabilir ve Götürü Vergi Vergilendirme Sistemi kapsamında ikamet başvurusunda bulunabilir.

İsviçre’de yaşamanın avantajlarından bazıları nelerdir?
İsviçre:

Güvenli ve tarafsız bir ülke.
Yüksek yaşam ve eğitim standartları.
Çok kültürlü şehirler.
El değmemiş gölleri ve Alpler’in arka planında yer alan güzel bir ülke.
İş yatırım dostudur.
Mükemmel bir bankacılık sistemi
Bir birey nasıl İsviçre Vatandaşı olabilir?
Bir AB veya AB üyesi olmayan/EFTA vatandaşı, İsviçre pasaportuna başvurabilmek için İsviçre’de en az 10 yıl yaşamış olmalıdır.
Ancak, AB veya AB/EFTA vatandaşı olmayan bir İsviçre vatandaşının eşi ise, sadece 5 yıl İsviçre’de yaşamış olmaları gerekir. Bir İsviçre vatandaşının (18 yaşından küçük) çocuğuna otomatik olarak İsviçre vatandaşlığı verilir.
İsviçre pasaportunun itibarı nedir?
İsviçre pasaportu dünya çapında çok saygı görmektedir.
Bir İsviçre pasaportu, vizesiz seyahat açısından dünya pasaport sıralamasında çok iyi bir sırada yer almaktadır. İsviçre vatandaşları 172 ülkeye vizesiz seyahat edebilir.
Hangi şehirler ünlü ve yaşamak için popüler?
Cenevre, Zürih, Bern, Lozan, Basel, Luzern ve Lugano, İsviçre’nin en tanınmış şehirlerinden bazılarıdır.

Hakan Emin Öztürk Kimdir?
1995 yılında Üsküdar’da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden tamamladı.2015 yılında Ürdün’de Ewan Institute’de Arapça eğitimi aldı. Aynı yıl Makedonya, Kosova, Arnavutluk gibi ülkelerde; 2017 yılında ise Fildişi Sahilleri’nde gezi, gözlem, sosyal girişimcilik ve yardım faaliyetlerinde bulundu. Kurucu ortağı olduğu Havass Project isimli dijital aktivizm uygulaması 2016 yılında Girişimcilik, İnovasyon ve Liderlik Zirvesi’nde birincilik ödülü kazandı. 2018 yılından bu yana dünyanın her köşesinden Müslümanlar ile ilgili olumlu güzel ve ilham verici haberler/içerikler yayınlayan Bi’ Dünya Haber projesinin koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #isviçre #bidünyahaber

Başa dön tuşu