İNSANIN HALLERİ: ACELECİLİK – Ferda Bütün ve ArkadaşlarıAcelecilik hastalığı tıbbi açıdan bir hastalık olmasa da, gerek mental gerekse fiziksel açıdan bizlerde bırakabileceği etkiler sebebiyle üzerinde durulması gereken bir durum.

Aslında bakacak olursak, teknolojinin ilerlemesiyle gittikçe daha aceleci bir hal alıyoruz. Cevaplamanız için birkaç soru:

• İşlerinizde yardımcı pek çok alet sayesinde işlerinizi kolayca tamamlayıp üstüne ek işler de alacak vaktiniz oluyor değil mi?

• Her daim yanınızda olan bilgisayar ve telefonlarınız sayesinde, size gelen mail ve aramalara hemen cevap verebiliyorsunuz değil mi?

Bu sorulara muhtemelen hayır cevabı vereceksiniz. Sizden beklenen ne kadar yüksekse, kendinizi o denli zorlarsınız. Bu zorlanma; fiziksel ve mental açıdan yorulmanıza, hobilerinize ve sevdiğiniz insanlara vakit ayıramamanıza sebep olur. Bu yüzden yavaşlayın.

Nedir bu “Acelecilik Hastalığı”?

Bu durumu “her işe yetişmeye çalışma” olarak da tanımlayabiliriz. Bu durumdan muzdarip olan insanlar, her işe yetişebilme yetenekleriyle genellikle gurur duyuyorlar.
Aynı anda birçok işle uğraşmak, yapılan işlerden tam anlamıyla verim alamamanızla sonuçlanabilir. Örnek verecek olursak, telefonda işinizle alakalı bir görüşme yaparken hem çocuklarınızla uğraştığınızı hem de yemeklerle ilgilendiğinizi düşünün. Yaşayacağınız bir aksilik zincirleme bir kazayla sonuçlanabilir. Her işi yaparken aslında hiçbir işi yapmıyor olabilirsiniz.

Bu durumun bazı belirtileri şunlar olabilir:

• Ertelemelerden rahatsız olma

• Sürekli bir zamandan tasarruf çabası içerisine girme

• Aynı anda birçok iş yapma planları kurma

• Aceleyle girişilen birçok işte hatalar yapmak, bu hataların sonucunda işi tekrarlamak zorunda kalmak

• Dikkatin çabuk dağılması

Acelecilik hastalığı, sıklıkla anksiyeteye eşlik edebilen bir durum. Yapılması gerekenlerin gözde büyütülmesi de bu durumla birlikte görülebilir.

Acelecilik Hastalığının Mental Etkileri

Bir işten diğerine koşarken, kafanız sürekli başka şeylerle de meşgul olabileceği için dikkat eksikliğinden kaynaklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sizi sürekli kafanızda yer alan işleri bir an önce bitirmeye zorlayan bir anksiyete, acelecilik hastalığını daha da ileri safhalara taşıyacaktır. İşleriniz için yeteri kadar zamanınız olmadığını düşünerek panikliyor, bir an önce her şeyi halletmek istiyorsanız; acele etme hastalığı ile karşı karşıyasınız. Bu düşünceler de ani öfke patlamaları ve yüksek stres düzeylerine yol açacak, işleri sizin için daha da zor bir hale getirecek.
Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #acelecilik #ferdabütün

Başa dön tuşu