YENİ KÜRESEL SOSYOLOJİ: GÖZETİM TOPLUMU – Doç. Dr. Selman Tunay Kamer1
Gözetim toplumu ve panoptikon kavramları son yıllarda daha sık konuşuluyor. Merak ediliyor. Aslında insanlar bir anda kendilerini içinde buldukları dijital hayata anlamaya gayret ediyor. Sizden bir giriş mahiyetinde bu kavramları açıklamanızı istesem…

2
George Orwell’ın 1984’ü ile Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı özellikle salgın sürecinde çok okundu. Çok da tartışıldı. İki kitapta da gözetim toplumu anlatılıyor. Ama keskin bir fark var. Bu farkı sizden dinleyelim…

“1984” VE “CESUR YENİ DÜNYA” ROMANLARINA BUGÜNDEN BAKMAK…

3
Dijital toplumda biz hangisine daha yakınız? Bu bağlamda panoptikon dijital toplumu anlamada nasıl bir metafor?

PANOPTİKON METAFORU VE DİJİTAL TEKNOLOJİLER

4
Gelinen noktada neleri normalleştirdik? Aslında absürt denebilecek neleri çekinmeden yapıyoruz?

ABSÜRTÜN NORMALLEŞTİĞİ MECRA: SOSYAL MEDYA

5
Mahremiyetimizi sergilemeye bizi ikna eden dinamikler neler? Rızamız nasıl üretiliyor?

MAHREMİYETİMİZİ SERGİLEMEYE NASIL İKNA OLUYORUZ?

6
İnternet ve sosyal medya ilk çıktığı dönemlerde insanlar için müthiş bir özgürlük ve kendini ifade etme alanı olarak lanse edildi. İnsanlar sanki yalnızca bu mecralarda özne olacaklar gibi düşündü. Peki, işin aslı böyle mi?

SOSYAL MEDYADA ÖZNE MİYİZ, YOKSA NESNE Mİ?

7
Gözetim toplumunun gündelik hayata ve ilişkilere yansımaları nelerdir? Örneğin haset duygusu, gösteriş vb gibi kötücül duyguların yaygınlığı vb gibi…

GÖZETİM TOPLUMUNDA GÜNDELİK HAYAT VE İLİŞKİLER…

8
Meselenin bir de gizli boyutu var. Yani aslında rıza göstermediğimiz halde gözetlendiğimiz, verilerimizin toplandığı pek çok uygulama ve cihaz söz konusu… Özellikle nesnelerin interneti teknolojisinin de sıkça tartışıldığı bu günlerde neler söylersiniz bu açıdan?

TEKNOLOJİ BİZİ NASIL GÖZETLİYOR?

9
Çevremde beni takip edip ne yapacaklar, benim neyimi depolayacaklar diyen çok insan var. Bu yorumlar aslında dijital sistemleri anlamadığımızı gösteriyor değil mi? Böyle düşünenlere neler söylersiniz?

GÖZETİM TOPLUMUNDA SIRADAN İNSANIN İŞLEVİ…

10
Gözetim toplumunun hedefleri yalnızca ticari midir? İllegal yapılar bu dijital imkânları nasıl kullanıyor? (toplumları yönlendirmek, manipüle etmek noktasında…)

İLLEGAL YAPILAR TOPLUMLARI MANİPÜLE ETMEK İÇİN DİJİTAL SİSTEMLERİ NASIL KULLANIYOR?

11
Gözetim toplumunda gözetlenmeden yaşamak mümkün mü? Bundan kaçışımızı var mı? En azından nelere dikkat etmeliyiz?

GÖZETİM TOPLUMUNDA GÖZETLENMEDEN YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

Selman Tunay Kamer, 1980 yılında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde doğdu.

2004 de Gazi Üniversitesi, Kastamonu Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda lisans, 2008 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri bilim dalında yüksek lisans, 2013 yılında Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri bilim dalında doktora eğitimini tamamladı.

2005 yılından itibaren sırasıyla Gazi, Kastamonu, Cumhuriyet ve Kastamonu üniversitelerinde görev yaptı.
Çalışma alanları eğitim sosyolojisi, Türk eğitim tarihi, toplumsal cinsiyet, çok kültürlülük, kadın çalışmaları, çocuk hakları ve yabancı uyruklu öğrencilerin uyumu, program geliştirme konularında ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makalesi, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş birçok bildirisi, uluslararası yayınevleri tarafından yayınlanmış kitaplarda editörlük, kitap ve bölüm yazarlıkları bulunmaktadır.

Çocuk işçiliğinin önlenmesi, ahlak eğitimi, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet konularında uluslararası ve ulusal düzeydeki projelerde görev aldır. 2018 yılında doçentlik unvanı alan Selman Tunay Kamer, halen Kastamonu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Doçent Doktor olarak görev yapmaktadır.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #medya #medyadedikleri

Başa dön tuşu