GÜNÜN TARİHİ: 8 Nisan | Edirne Mevlevihanesinin Vali Tarafından Yıktırılması13. yüzyıldan günümüze uzanan zaman diliminde ecdadımızca yapılan Mevlevihane sayısı 45’dir. Bunlardan 15 tanesi Rumeli, Balkan ve Avrupa coğrafyasında yer almaktadır. Edirne Mevlevihane’si de bunlardan biridir.
Rivayete göre 1439’da rüyasında Mevlana Hazretlerini gören II. Murat Han Muradiye Camii bahçesine yaptırmıştır. Mevlana Hazretlerinin 5. kuşaktan torunu Celaleddin ve 6. Kuşaktan torunu Cemaleddin Efendileri getirtip Mevlevihane’yi faaliyete geçirmiştir.
Yaklaşık 500 yıl faaliyette olan ve güzel bir ahşap yapı örneği olan Mevlevihane,eski general olan Dönemin Edirne Valisi Kazım Dirik tarafından yıktırılmıştır.
Kültür Tarihçimiz Prof.Dr.Semih Ünver 1962 yılında halen mevcut olmayan “Edirne Mevlevihanesi Tarihine Giriş” başlığı ile ilginç bir makale yayınlamış ve binanın yıkılmış olduğunu belirtmiştir. Burada dipnot 18’de şu açıklayıcı bilgiyi buluyoruz: ” …Kâzım Dirik Paşa zamanında ne planı ve de resimleri aldırılarak 8 Nisan 1938’de Edirne Mevlevihanesi enkazı ve yıkılması Vakıflar idaresince 215 liraya ihale edilmiştir” (Mesera, Kazancıgil ve Sayar,2017:362).
Edirne Mevlevihanesi, ünlü yazarlarımızdan Şevket Süreyya Aydemir’in çocukluğunda devam ettiği ve hatıralararında çok özel duygularla bahsettiği bir mekan olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #tarihtebugün #gününtarihi

Başa dön tuşu