GÜNÜN TARİHİ: 14 Nisan | Yurt Dışına Çıkmak İsteyen Bülent Ecevit’e İzin Verilmemesi14 Nisan 1981: Yurt Dışına Çıkmak İsteyen Bülent Ecevit’e İzin Verilmemesi

Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere yurt dışına çıkmak isteyen eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’e izin verilmedi. Halbuki kendisi iktidardayken Kenan Evren’i kendisine çok yakın hissederdi. Çünkü Evren bir telefon görüşmesinde CHP’lilerden ‘Bizim partililer’ diye bahsetmişti.

12 Eylül mağduru Bülent Ecevit ‘Arayış’ isimli bir dergi çıkarmaya başlamıştı o günlerde. Ecevit, Arayış’ta yazdığı yazılarla darbecilere direnmeye çalışıyor, askerlerin terör ve anarşiyi durdurmak için zamanında gerekli tedbirleri almadıklarını iddia ediyordu. Ona göre generaller Mustafa Muğlalı kompleksi altındaydılar. “Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Milliyet Gazetesi’nin Ankara bürosunda kendisine bir oda ve araba verilen Ecevit”(Kayra,1995:601) Kenan Evren ve Darbeciler hakkında ağır yazılar yazdığı için hakkında 130 civarında dava açılmıştı.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #tarihtebugün #gününtarihi

Başa dön tuşu