GÜNÜN TARİHİ: 15 Nisan | Naim Talu’nun 36. Hükumeti Kurması15 NİSAN 1973: NAİM TALU’NUN 36.HÜKÜMETİ KURMASI

Ferit Melen’in Başbakanlığında kurulan hükümet, siyasi çalkantılardan dolayı 17 Nisan 1972’den 15 Nisan 1973’e kadar 11 ay ancak görevde kalabildi. Çünkü, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın görev süresi sona ermiş, yerine de 6 Nisan 1973 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Senatörü Fahri Korutürk seçilmişti.

Fahri Korutürk, Cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra, doğal olarak hükümetin de değişmesi gerekiyordu. Nitekim, Başbakan Merit Melen görevinden istifa etmiş,15 Nisan 1973 günü yeni cumhurbaşkanı da hükümeti kurma görevini bu defa Ticaret Bakanı Naim Talu’ya vermişti.
Talu Hükümeti, 1973 seçimleri sonucunda hiçbir partinin tek başına hükûmet kurmak için yeterli çoğunluğu sağlayamaması üzerine Şubat 1974 tarihine kadar işbaşında kaldı. Bülent Ecevit başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi – Millî Selamet Partisi koalisyonunun gerçekleşmesi üzerine görevi Bülent Ecevit’e devretti.
Böylece 12 Mart 1971’den beri süregelen ara rejimin partiler üstü hükümet dönemleri de sona ermiş oldu.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #tarihtebugün #gününtarihi

Başa dön tuşu