GÜNÜN TARİHİ: 28 Nisan | Mehmet Serhan Tayşi’nin Vefatı28 Nisan 2015: Mehmet Serhan Tayşi’nin Vefatı

Araştırmacı, yazar (D. 1942, Adana – Ö. 28 Nisan 2015, İstanbul). Babasının vazifesi gereği bulunduğu Adana’da dünyaya geldi. Aslen İzmir Bayındırlı bir ulemâ ailesine mensuptur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Tayşi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

1970 yılında girdiği bir imtihan neticesinde Millet Kütüphanesi’nde göreve başlayarak sırasıyla memurluk, bölüm şefi, uzmanlık, başuzmanlık ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1983’te Millet Kütüphanesi müdürü oldu ve 2003 yılı başında, emekli olana kadar bu görevine devam etti. Kütüphanecilik, kütüphaneler, kitaplar, kültür ve tarih konulu birçok makale kaleme aldı.

Millet Kütüphanesi eski Müdürü, kitabiyat âlimi Mehmet Serhan Tayşi, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan bu makalelerinin yanında Mecmuâ-yi Tekâyâ, Lemezât-ı Hulviyye, Kıyâfetu’l-İnsâniye gibi klasik Osmanlı eserlerini günümüz Türkçesine kazandırdı. Hakkında, kendisiyle gerçekleştirilmiş uzun soluklu bir söyleşiye dayanarak hazırlanmış Ali Emirî’nin İzinde adlı bir eseri 2009 yılında yayımlandı.

İstanbul Sahrâyıcedit’te ikamet eden Mehmet Serhan Tayşi, Elif Hanım’la evliydi. 28 Nisan 2015 günü İstanbul’da vefat etti. Ertesi günü Fatih Camiinde kılınan ikindi nazmı ardından İstanbul’da toprağa verildi.

KAYNAK: Yazar Mehmet Serhan Tayşi vefat etti (yenisafakcom.tr, 28.4.2015), Osman Eskice (Sanatalemi.net, 30.4.2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #tarihtebugün

Başa dön tuşu