GÜNÜN TARİHİ: 3 Mayıs | Fatih Sultan Mehmet’in Vefatı3 Mayıs 1481 Fatih Sultan Mehmet vefat etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 7. padişahı Fatih Sultan Mehmet yeni bir sefer için yola çıktığında Maltepe ile Gebze arasında 3 Mayıs 1481 tarihinde 49 yaşında vefat etti. Sultan Mehmet 19 yaşında hükümdar olmuş ve 21 yaşında İstanbul’u alarak ismini tarihe yazdırmıştır. Bin yıllık Bizans İmparatorluğu’na son veren bu fetih sebebiyle Fethin Babası anlamına gelen “Ebû’l-Feth” Osmanlı Türkçesi ile ابو الفتح, daha sonraki dönemlerde ise “Çağ Açan Hükümdar” ve “Kayser-i Rûm” (Roma İmparatoru, Osmanlı Türkçesi: قیصر روم) unvanları ile anıldı.

Ölüm sebebi araştırmacılar tarafından sürekli tartışma konusu olmuştur. Aynı zamanda yolda öldüğü seferin nereye yapıldığı bilinmemektedir. Tarihçiler Mısır’a ya da Roma yani Papalık’ın kalbi olabileceğini düşünür…

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #tarihtebugün #gününtarihi

Başa dön tuşu