GÜNÜN TARİHİ: 4 Mayıs | Hitler’in Nutkunda Türk Devlet Adamlarına Övgüler Yağdırması4 Mayıs 1941: Hitler’in Nutkunda Türk Devlet Adamlarına Övgüler Yağdırması

1938’e gelindiğinde rejim daha otokratik bir renk kazanmış ve faşist devletlerin yasalarından rahatça aktarmalar yapar olmuştu.

Atatürk’ün 1938 Kasım’ındaki ölümü bu süreci hızlandırdı. İsmet İnönü’nün cumhurbaşkanlığı dönemi, “tek parti, tek millet, tek lider” faşist sloganına dayanan bir rejimin kuruluşuna tanık oldu. Bu, dış ilişkilerin ideoloji üzerindeki etkisini yansıtıyordu. (Ahmad, 1999:177)

“4 Mayıs 1941 tarihinde Alman diktatörü Hitler’in bir nutkunda Türk devlet adamlarına övgüler yağdırması” (Ekinci,1997:167) iki ülke arasında adeta bir yıldırım aşkı doğurmuştu.

“Hususi misyonla Türkiye’de bulunan Alman Büyükelçisi Van Papen Türk-Alman dostluğuna mesafe katettirmek için yoğun diplomatik çabalar sarfediyor, parayla Türk basınında Alman gücünü övdüren yazılar yazdırıyordu.” (Ekinci,1997:166)

Bir ırkçı uygulama olarak tarihe geçen ve Türkiye’yi medeni Dünyanın gözünde küçük düşüren Varlık Vergisi uygulaması, bu dönemin zihin dünyasının dışa yansımasından ibaretti. Milli Şef olarak Türkiye’nin 1940’lı yıllarının yönetimine damga vuran İsmet İnönü, o günlerde Nazi Almanya’sını çok beğeniyor ve bu doğrultuda Türkiye’de nazi politikaları uygulamaya çalışıyordu. Bu eğilim, Nazilerin 1943’te Stalingrad’da yenilgilerine dek egemen oldu

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu