GÜNÜN TARİHİ: 5 Mayıs| Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığına Getirilmesi5 Mayıs 2000: Aanayasa Mahkemesi Eski Başkanı Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığına Getirilmesi

Gerçekleşen oylamada 330 oy alan Sezer, Türkiye’nin 10. cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıkmıştı. Böylece 28 Şubat Darbesi siyasete yapılmış bu zirve müdahaleyle taçlanmış oldu.Bir ara dönemde gizli bir elin devreye girmesiyle altın tepsi içinde devletin zirvesine oturan Sezer bütün ülkeyi ‘kamusal alan’ adı altında açık cezaevine çevirme niyetindeydi.

Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç bu anlamda bir hatırasını şöyle nakleder: Altıkulaç, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ayrıldığı dönemde bir ara Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in konuşmalarından birinde başörtüsüyle ilgili sözleri halkta tepki toplar. Bunun üzerinde MGK üyesi Sedat Celasun ile görüşür ve konuyu Cumhurbaşkanı’na iletmesini rica eder. Kısa süre sonra Köşk’ten çağrılır. Altıkulaç’ı dinleyen Evren ikna olur ve üniversitelerdeki başörtüsü yasakları yumuşar. Cezalar silinir. Yıllar sonra aynı sıkıntılar tekrar edince yine Köşk’e çıkar Altıkulaç. Bu sefer muhatabı Necdet Sezer’dir. Ancak 10. Cumhurbaşkanı, meseleye Evren gibi yaklaşmaz ve yasakçı tutumundan geri adım atmaz. (Altıkulaç,2011)

Sezer, İşadamı Alaton’un gözünde de fildişi kulede yaşayan bir kişilik olarak dikkat çeker: Hiç bir zaman ne tanışıklığımız oldu ne bir araya geldik. Zaten yedi yıl boyunca hep fildişi bir kulede yaşadı. Arada bir dışarıya çıktı. Sezer deyince aklıma başka bir şey gelmiyor. Türkiye’nin kayıp yıllarıdır o yıllar. (Alaton-Gündem,2012:180)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu