GÜNÜN TARİHİ: 6 Mayıs | Genelkurmay Başkanı Cemal Tural’ın Gazeteci İlhami Soysal’ı Dövdürmesi6 Mayıs 1969: Genelkurmay Başkanı Cemal Tural’ın Gazeteci İlhami Soysal’ı Dövdürmesi

Yeni dönemin Genelkurmay Başkanı ile Akşam Gazetesi yazarı İlhami Soysal’ın arası bir toplantı münasebetiyle açıldı. Cemal Tural, basın mensuplarının katıldığı bu toplantıda Akşam Gazetesi muhabirine hitaben ‘Yanlış şeyler yazıyorsunuz. Uslu olmanızı tavsiye ederim’ demişti.

Bu sözleri gazete muhabirinden duyan İlhami Soysal, ‘Erkekçe’ başlığıyla bir yazı yazarak “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cumhuriyetin olduğu kadar demokrasinin de bekçisi olduğunu, dolayısıyla tehditvari bir üslubun takınılmasının yanlış olduğunu vurgular.” (Arcayürek,1985:166)

İlhami Soysal’ın 6 Mayıs’ta bu yazıyı neşretmesinin ardından ikili arasında kavga gizliden gizliye devam eder.

Gazeteci İlhami Soysal’ın Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı koruma alanı içinde Genelkurmay Başkanı ve dört kuvvet komutanı için birer lojman köşk yapılmasına karşı çıkması bardağı taşıran son damla olur.

Gazeteci İlhami Soysal’ı bir araçla kaçıran şahıslar ‘Sen bizim komutanlarımızı nasıl tenkit edersin O……… çocuğu’ şeklinde küfrederek Soysal’ı feci şekilde döverler.

Kafası ve kaburgaları kırılarak Çay yolu yakınında yol kenarına atılan gazeteci İlhami Soysal, Genelkurmay Başkanı’na muhalefet etmenin bedelini ödemiş olur.

Sonradan yapılan araştırmalar “Gazeteciyi döven şahısların Özel Harp Dairesi’ne bağlı subay ve astsubaylar olduğunu ortaya koyar.” (Ahmad Feroz ve Bedia:1976:300)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu