GÜNÜN TARİHİ: 18 Haziran | Başbakan Erbakan’ın İstifasıGenerallerle Hükümet arasındaki gerilim 28 Şubat 1997’de yapılan MGK toplantısında zirveye çıkmıştı. Generaller, Hükümete meşhur 28 Şubat bildirisi ile ilan edilen maddeleri dayattı.Bildiriyi imzalamamakta ısrar eden Erbakan , diğer parti liderlerinden yardım istedi. Demokrasi adına MGK kararlarına birlikte karşı çıkmayı önerdi. Ne de olsa demokrasilerde asker , seçmenin oyuyla işbaşına gelmiş sivil bir hükümete dikta edemezdi. Ancak aradığı desteği bulamadı. İşçi ve işveren sendikaları da MGK kararlarına tam destek verdiklerini açıkladılar.

MGK Genel Sekreterliği beklenmedik bir açıklama yaptı. Kararlar uygulanmazsa yaptırımlar gelir dedi. Açık bir uyarıydı bu. Artık kılıçlar çekilmişti. Asker hükümete adeta meydan okuyordu.

Birdenbire kimlerin servis ettiği anlaşılamayan bir kaset trafiği başladı. TV kanallarında görülmeyen ellerden konuşmalar dağıtılır oldu. Yıllar önce amatör kameralarla çekilmişti. Refah’ın ne kadar Atatürk ve rejim düşmanı olduğunu gösteren bölümleri özellikle seçilmişti. Kasetleri servis edenlerin tek bir amacı vardı. Toplumun laiklik konusundaki hassasiyetini tırmandırarak RP‘nin karşısında bir cephe oluşturmak , iktidarın düşürülmesi için kamuoyunu hazırlamaktı.

Generallerin abluka uyguladığı bir başka parti, hükümet ortağı Doğru Yol Partisiydi.28 Şubat Darbe günlerinde DYP’den istifa edip ANAP’a geçen ilk vekil olan dönemin Çanakkale Milletvekili Hikmet Aydın, “Refah-Yol’u Hükümetten düşürmek için askerlerin sivil kıyafetlerle milletvekillerini tek tek dolaştıklarını belirterek, “Bana iki asker geldi.”ifadesini kullanır. (Aydın,2012 )

Hikmet Aydın, vekil transferi günlerinde Kamuran Çörtük’ü Meclis’te gördüğünü şöyle anlattı: “O günlerde Meclis’te dolaşan bir banka sahibi vardı. Her gün bir ya da iki vekilin istifa edip ya ANAP’a ya da Demokrat Parti’ye geçtiği haftalarda. Yıl 1997, Aylardan Haziran. Bayındır Bank’ın sahibi Kamuran Çörtük Meclis’te. Neden 9 metrekarelik milletvekilleri odalarını teker teker ziyaret etti? (Aydın,2012)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu