GÜNÜN TARİHİ: 18 Haziran | Başbakan Özal’a Suikast18 Haziran 1988 günü Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen ANAP Kongresi sırasında Başbakan Özal’a karşı bir suikast gerçekleştirilir.
Eski sabıkalı Kartal Demirağ tarafından gerçekleştirilen suikastte Başbakan Özal parmağından yaralanır. Saldırgan yakalanır.

Kartal Demirağ’ın Turgut Özal’a suikast girişimini değerlendiren Özel Kalem Müdürü Feyzi İşbaşaran Demirağ olayını şöyle anlatır: Bir gün ben ve bazı arkadaşlar ‘hesaplaşalım’ dediğimde Özal şunları söyledi: “Çocuklar çok gençsiniz. Hesaplaşmaya girersek ülke kaybeder, ülke karışır. Tehdit altındayım, önümüzdeki bir yılı atlatmamız lazım. Bizim bu olayı çözdüğümüzü bunu yaptıranlar biliyorlar. Tekrar girişimde bulunamazlar. Can güvenliğinizin teminatı benim. Dertleri beni tasfiye etmek. 292 vekil bunların gözlerini korkuttu. Anayasayı değiştireceğimizi düşünüyorlar. Bu işi unutun ve sakin olun. Bu bir yıl içinde bunlarla kavgaya girersek, kaybederiz.”(İşbaşaran,2010)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu