GÜNÜN TARİHİ: 19 Haziran | Yayınlanan Genelgeyle Parti-Devlet Birlikteliğinin KurulmasıTürkiye’de 19 Haziran 1936’da Başbakan İnönü imzasıyla yayınlanan genelgeyle parti-devlet birlikteliği kuruldu. İçişleri Bakanı aynı zamanda CHP Genel Sekreteri ve valiler de CHP İl Başkanı haline getirildi.1937’de CHP’nin Altı Oku bir Anayasa maddesi oldu ve kurultay sonrasında parti yönetimi ile devlet organlarının birleştirilmesi sağlanarak ülkede tek parti egemenliği tam anlamıyla yerleştirildi.

1930’lara gelindiğinde, birçok Kemalist’in gözünde liberalizmin ve demokrasinin eski itibarı kalmamış durumdaydı. Tek partili rejimler, özellikle de İtalya’daki faşistler, çekici bir seçenek sunuyordu. Buna karşılık faşizm, hem milliyetçi, hem de yurtseverdi ve bu yüzden Ankara rejimine daha uygun görünüyordu. Kemalizm gibi faşizm de, sınıf çatışmasının millete yalnızca zarar vereceğine ve bu yüzden önlenmesi gerektiğine inanıyordu.

Faşizm İtalya’da zor ve tehlikeli bir mücadelede sonra son derece kritik bir dönemde zafer kazanmıştı ve dolayısıyla buhran içindeki Türkiye için bir örnek olabilirdi. (Ahmad,1999:170)

Zurcher, bu yapıyı şöyle izah eder: Cumhuriyet Halk Fırkası her bakımdan bir iktidar tekeli kurdu ve 1931’deki parti kongresinde Türkiye’nin siyasal sistemi tek parti sistemi olarak resmen ilan edildi.1930’daki itaatkar bir muhalefet partisi denemesi bir yana bırakılırsa, 2.Dünya Savaşı sonrasına kadar Türkiye’de hiçbir yasal muhalefet topluluğu faaliyette değildi.(Zurcher,1995:257).

Erdoğan’a göre; Böylece totaliter bir yapı kurulmuştu. Tipik totaliteryen bir adım olarak CHP ideolojisinin devletin resmi ideolojisi haline getirilmesi muhalif partilerin kurulup yaşatılmasının önündeki en büyük engeldi.(Erdoğan,2004:171).

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu