GÜNÜN TARİHİ: 20 Haziran | Personelin Fişlenmesine Dair Genelgenin Yürürlüğe Girmesi20 Haziran 1997 tarihli ve dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın imzasını taşıyan belgede, ‘Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin doğrudan bekasına yönelik ve tehdit değerlendirmesinde 1. önceliği alan irticai faaliyetlere karşı bütün personel gerekli hassasiyeti ve dikkati göstermek mecburiyetindedir’ ifadelerine yer veriliyordu. Bazı komutanlıklara ve Milli Savunma Bakanlığı’na gönderilen yazıda, o günlerde ordudan ihraç edilen ve takip edilen subaylar ise ‘hain’ olarak yaftalanmıştı.

O günlerde binlerce subay kariyerlerinden ve mesleklerinden edilmişlerdi. 28 Şubat darbe döneminde YAŞ kararlarıyla yaklaşık 2 bin kişi ihraç edildi. Bazı mağdurların beyanatları darbecilerin ülkenin ordusuna nasıl zarar verdiğini açıkça ortaya koymaktaydı.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu