GÜNÜN TARİHİ: 22 Haziran | Anayasa Mahkemesi Tarafından Fazilet Partisi’ni Temelli KapatılmasıAnayasa Mahkemesi, 22 Haziran 2001 günü Fazilet Partisi’ni de temelli kapattı. Mahkemenin davayı görüşme günlerinde Başkan Vekili Haşim Kılıç ‘Önümüzde siyasi bir dava var. Bunu hukuki zemine oturtmaya çalışıyoruz’ (Ensaroğlu,2001) diyerek davanın boyutunu en çıplak bir şekilde açıklamıştı.

Tokat milletvekili Bekir Sobacı’nın ekonomik krizden kaynaklanan esnaf eylemlerini anlatırken 28 Şubat’a sözü getirerek “28 Şubat, sütü bozuk bir süreçtir” (Karaalioğlu,2001:151) şeklinde bahsetmesi bazı odakları rahatsız etmiş Sobacı’nın FP’nin kapatıldığı kararla birlikte siyaseten yasaklı hale gelmesi sonucunu doğurmuştu.

Temelli kapatmayla birlikte İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak ve Tokat Milletvekili Bekir Sobacı’nın milletvekilliklerinin düşürülmesine karar verilmişti.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu