GÜNÜN TARİHİ: 27 Haziran | 21 Mayıs Darbecilerinden Binbaşı Fethi Gürcan’ın İdam Edilmesi27 Haziran 1964:21 Mayıs Darbecilerinden Binbaşı Fethi Gürcan’ın İdam Edilmesi

Darbe Gecesi Muhafız Alay Komutanlığını yürüten Süvari Binbaşı Fethi Gürcan, Albay Talat Aydemir’e telefon açıp “Albayım, şimdi burada kuvvet kumandanları, İnönü dahil bütün kabine köşkte toplantı halindeler… Şimdi hepsini enterne edeyim mi? Hesaplarını göreyim mi?” dedi. Aydemir “Hayır, Serbest bırakacaksınız. Çıkacaklar.” cevabını verdi.(Aydemir,2010)

Bu hadise, Aydemir’in 22 Şubat’taki girişiminin sonu oldu. İnönü, Turhan Feyzioğlu’na “İşte Harbiye kumandanı şimdi kaybetti. Bizi buradan bırakmayacaktı.” dedi.

Albay Talat Aydemir ve Binbaşı Fethi Gürcan ihtilal girişimi bahanesiyle idam edilirken yaklaşık 200 subay ve 1459 Harbiye öğrenicisi toplam 1659 kişi ordudan atıldı.

Olaydan sonra, birçok subay ve 1459 Harbiyeli tutuklandı. Darbe teşebbüsüne katılanlar, Mamak Askeri Mahkemesi’nde yargılandı. Talat Aydemir, Fethi Gürcan, Erol Dinçer, İlhan Baş, Cevat Kırca, Osman Deniz ve Ahmet Güçal hakkında 5 Eylül 1963 günü ölüm cezası verildi.29 subay müebbet hapse mahkum oldu. 75 öğrenci de çeşitli cezalara çarptırıldı. Sadece, Aydemir ve Gürcan hakkında verilen ölüm cezaları infaz edildi. (Akdoğan, 2011: 202:203)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu