GÜNÜN TARİHİ: 4 Temmuz | ABD’li Askerlerin Çuval Skandalı4 Temmuz 2003 günü gerçekleşen çuval skandalıyla ilgili haber gündeme bomba gibi düştü. ABD’li askerler, Süleymaniye’deki Türk askeri karargâhını basmışlar ve baskının ardından 11 Türk asker ve subaylarının başlarına çuval geçirerek götürmüşlerdi. Süleymaniye Baskını 60 yıllık Türk-Amerikan ilişkilerine kara bir gölge düşürecek kadar infial uyandırmıştı.

İşte tam bu sırada Başbakan Erdoğan devreye girmiş, ABD Başkan Yardımcısı Cheney’i telefonla arayarak ona şu tarihi sözleri söylemişti: ‘Bizimle bir meseleniz varsa bizimle görüşün. Benim askerime dokunmaya hakkınız yok.’

Erdoğan’ın bu tepkisi “Türk-ABD ilişkilerini takip eden birçok yetkili bakımından son dönemlerin en iyi performansı olarak nitelenmişti.” (Yavuz,2006:216)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu