GÜNÜN TARİHİ: 5 Temmuz | Darbeci Albay Talat Aydemir’in İdam EdilmesiAlbay Talat Aydemir Harp Okulu ‘nu 1939 yılında ve Harp Akademisi ‘ni bitirdi 1954 yılında bitirdi. DP iktidarına karşı darbe yapmak için örgütlenen komitede çalıştı (1956 – 1959). 1959 yılında Kore ‘ye gitti . 1960 Haziranına kadar orada kaldığı için 27 Mayıs 1960 hareketine katılamadı. Yurda dönünce Milli Birlik Komitesi ‘nce Kurmay Albay rütbesindeyken Harp Okulu ‘nun komutanlığına atandı.

Albay Talat Aydemir 22 Şubat 1962’de 1.Darbe Kalkışmasına girişti. Bu kalkışma hükümetle uzlaşma ile sonlandırıldı ve Aydemir emekli edildi, 10 Mayıs 1962’de çıkarılan özel af yasasıyla Aydemir serbest bırakıldı.

Talat Aydemir,21 Mayıs 1963’de ikinci darbe kalkışmasında bulunmuş ve başarılı olamamıştı. Yapılan mahkemeden sonra Süvari Binbaşı Fethi Gürcan ile birlikte idama mahkum edildi.

5 Temmuz 1964’te idam edilen Aydemir, ölümünü isteyen asıl mesuller olarak Cemal Gürsel, İsmet İnönü ve Cevdet Sunay’ı gösterir.

M.Serhan Tayşi, Aydemir’in idamı olayına farklı bir yorum getirir: Talat Aydemir, Harp Okulu komutanıyken, emrindeki Harbiyelileri kullanıyor. Tabii, kavgayı kaybedince de idam ediyorlar.“Aydemir, Çerkez Ethem’in kız kardeşinin oğluydu. Çerkez Ethem kimdi? İnönü’nün baş düşmanı. O kadar ihtilal oldu, başkalarını neden hiç asmadılar?” (Tayşi-Kılınç,2009:565)

Mehmet Kırkıncı da bir başka olaya şahitlik eder: Yan koğuştaki Nazım Gökçek Talat Aydemir’in konuşmasını bizzat işitir. Vazifeliler, her ikisini de zorla alıp götürürler.İdam olunacak kimselere ‘imam’ isteyip istemedikleri sorulmaktadır, imam bu kimselere imanı konularda telkinatta bulunacak, kelime-i şehadet getirtecektir.Talat ve Fethi Beyler’e de imam isteyip istemedikleri sorulur. Fethi Bey imamı kabul ederken Talat Bey bu teklifi reddeder. (Kırkıncı, 2004:58)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu