GÜNÜN TARİHİ: 17 Temmuz | 1980 Darbe Anayasasının Danışma Meclisi’ne Sunulması17 Temmuz 1982: 1980 Darbe Anayasasının Danışma Meclisi’ne Sunulması

1980 darbesinden sonra kurulan Kurucu Meclis’in teşekkülü ve siyasi meşruiyeti 1961’den dahi gerideydi. Konsey üyeleri tepedeydi. Diğer kısım Danışma Meclisi ise 160 üyeden oluşuyordu. Fakat bunlardan 40’ını doğrudan MGK seçiyordu. 120’si her ilin valisi tarafından tespit ve teklif edilecek adaylar arasından Konsey’ce atanıyordu. Üye seçilme şartları arasında 30 yaşını doldurmak, yüksek öğrenim yapmış olmak gibi teknik hususların haricinde “11 Eylül 1980 itibariyle herhangi bir siyasi partinin üyesi bulunmama” gibi sert bir tedbir de vardı.

Anayasa süreci Danışma Meclisi’nin kendi arasından 15 üyelik ‘Anayasa Komisyonu’ belirlemesiyle başladı. Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı başkanlığındaki heyet 23 Kasım 1981’de mesaiyi açıp, oluşturduğu taslağı 17 Temmuz 1982’de Danışma Meclisi’ne sundu. Taslak, görüşmelerden sonra 23 Eylül’de kabul edildi. 18 Ekim’de de Konsey’ce onaylanıp referanduma sunulmak üzere 20 Ekim 1982’de Resmî Gazete’de yayımlandı.

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren, 1982 Anayasası referandumunda öyle bir baskı uygulamıştı ki ‘ret’ oylarının rengi olan maviyi bile yasaklamıştı. Mavi renk üzerine yazan gazetecilerin dahi kulağı çekiliyordu. Kenan Evren, ayrıca 12 Eylül Anayasası’na destek almak için Anadolu’yu dolaşıyordu.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu