GÜNÜN TARİHİ: 21 Temmuz 1946 Seçimlerinin YapılmasıTürkiye’de çok partili siyasal yaşama geçilmesinden sonra ilk seçim 21 Temmuz 1946 tarihinde yapıldı. Örgütlenmesini tamamlayamadan seçime giren Demokrat Parti (DP) 16 ilde seçime katılmadı ve toplam 465 milletvekilliği için ancak 273 aday gösterebildi. Seçimde 465 milletvekilliğinden 397’sini CHP, 61’ini DP, 7’sini ise bağımsızlar kazandı.

1946 yılında gerçekleştirilen açık oy gizli sayım tarzlı seçimlere hile karıştırıldığı siyaset tarihimizin önemli kayıtlarındandır. Bu seçimlerde yolsuzluk yapıldığına dair tam 373 adet şikayet dilekçesi Hükümete ulaştırılmıştı. Halk, oyunu ‘açıkça’ göstererek atmak zorunda kaldı ve sandıklar kapalı kapılar ardında yine CHP’li yöneticiler tarafından ‘gizli’ sayıldı. CHP’nin kazanması sürpriz olmadı. Belediye başkan adaylarının CHP il ve ilçe başkanlarınca, yani vali ve kaymakamlarca belirlendiği bir seçimdi bu.

Bütün bunlardan dolayı Tevfik Çavdar, bu seçimi ‘Üzerine gölge düşürülmüş’ seçim olarak yorumlar. Milli Damat Metin Toker’e göre o günlerde “DP’nin kazandığı galibiyet el çabukluğuyla mağlubiyet haline sokulmuştu.” (Toker,1970:175)

CHP’li Altan Öymen de bu seçim ile ilgili şu itirafta bulunur: O tarihte güven verici bir seçim kanunu yoktu, 46 seçimi tartışmalı bir seçim olarak kaldı. (Öymen, 2009)

21 Temmuz 1946 seçim neticelerine tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da hile bulaştırılmış, İstanbul Valisi Lütfi Kırdar’ın müdahalesiyle dört DP’li mebusun oyu iptal edilerek onların yerine Recep Peker ve Hüseyin Cahit Yalçın gibi şahıslar mebus seçilmiş gösterilmişti.”(Ağaoğlu Samet,1993:79)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu