GÜNÜN TARİHİ: 28 Temmuz | İngiliz Yarbayı Rawlinson ile Manda Görüşmelerinin YapılmasıKurtuluş Savaşının yöneticileri Kongrelerin yapıldığı günlerde çeşitli büyük devletlerin yöneticileri ile manda görüşmeleri yapmışlardı.

Binbaşı Hüsrev Gerede’nin günlüklerinde bu mandacı yaklaşım kendini çok net bir şekilde gösterir. Hüsrev Gerede o günleri şöyle anlatıyor: Mustafa Kemal Paşa’nın evinde toplandık.İngiliz Yarbayı Rawlinson, Kazım Karabekir Paşa’yla görüşmüş. Paris’te “Amerika Türkiye’yi mandasına almak isterse alsın” diye ortaklaşa karar verilmiş. Amerika almazsa İngilizler alacaklarmış.

Mandaya alma biçimi şöyle imiş: İzmir’in Yunanlılarda, Antalya’nın İtalyanlarda, Suriye’nin Fransızlarda kalmasından sonra elde kalan parça ile sınırlıymış. Bu görüşmeden, İngilizlerin Türkiye’yi Amerikalılara bırakmak istemedikleri anlaşılıyor.

Eğer Türkiye Amerikan mandasına girerse, İngilizler bölgede Kürt ayaklanması, Ermeni Sorunu gibi olaylar yaratıp Amerikalıları yıldırmak, sonunda da ülkemizi ele geçirmek istiyorlar. Kazım Karabekir Paşa, Yarbay Rawlinson’a, Türk ulusunun bağımsız yaşamayı temel prensip olarak benimsediğini başka bir seçenek düşünülemeyeceğini güzelce anlatmış.(Gerede-Önal-2003:63)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu