GÜNÜN TARİHİ: 1 Ağustos | Alparslan Türkeş’in CKMP Genel Başkanlığına Seçilmesi27 Mayıs Darbesi’nin kurmaylarından Albay Alparslan Türkeş 31 Mart 1965 tarihinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne katılmıştı. Türkeş, 1 Ağustos 1965 günü Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Büyük Kurultay’ında Genel Başkanlığına seçildi. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde Ankara milletvekili oldu.

Taha Akyol o günleri şöyle anlatır: Türkeş’in CKMP liderliğine seçilmesi, bizim kuşağın sağ kanadındaki gençler için bir dönüm noktası oldu. Menderes’in Demokrat Partisine göre, “1946 ruhu”nun daha sert kanadını oluşturan Millet Partisi’nin önde gelen isimlerinden Ahmet Tahtakılıç’a karşı, “İhtilalin Kudretli Albayı” 1 Ağustos 1965’teki kongrede Genel Başkan seçilmişti! “Yeni İstanbul” gazetesindeki ateşli yazılarıyla 27 Mayıs Darbesine karşı verdiği mücadelede ün kazanan AP’li Gökhan Evliyaoğlu, partisinden istifa edip, Türkeş’le beraber CKMP’ye katılıyordu. Hem “Menderesçi’’ idik, hem “Türkeşçi” idik… (Akyol,1998:21)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu