TARİHTE BUGÜN: 3 Ağustos | Generallerin YAŞ Toplantısını Siyasi Arenaya ÇevirmesiDönmemin generalleri işi gücü bırakmış komutanları ve hükümetle uğraşmaya devam ediyorlardı. Genelkurmay Karargahında adeta muhalif bir partinin genel merkezi vardı.

Generaller siyasete o kadar çok bulaşmışlardır ki Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na gelen Özden Örnek ‘Görünen o ki daha çok siyaset konuşacağız’ diye günlüğüne not düşüyordu.

Kendilerine ‘Cumhuriyet Çalışma Grubu’ adını vermiş bu gayri meşru örgüt, tüm kurum ve kuruluşları işin içine dahil ederek bir darbe için gerekli bütün planları hayata geçiriyordu. Üniversite rektörleri yaptıkları konuşmalarla hükümete karşı psikolojik harp başlatmışlardı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda düzenlenen gizli toplantılara Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur başkanlık ediyordu. Çünkü generaller, mevcut Genelkurmay Başkanı Özkök’ü ‘Bizi oyalayan hükümetin adamı’ olarak niteliyorlardı.

Örnek şöyle devam ediyor: Başbakan’ın gelmesini beklerken Yaşar Paşa ile bir saate yakın konuştuk. Jandarma Genel Komutanı Şener’in bütün bilgileri Cumhuriyet gazetesine sızdırdığını ve bunu bildiklerini anlattı. (Vatan,2011)

Amiral Örnek devleti yöneten cuntanın Ağustos ayında neler yaptığını şöyle anlatır: “1-3 Ağustos’ta YAŞ toplantısı başladı. (…) RTE, Genelkurmay Başkanı ile beraber salona girdi. Salonda bulunan tüm orgeneral ve amiraller kendisine ne selam verdiler ne de ayağa kalktılar. (…) Çetin Doğan hükümeti tenkit eden bir konuşma yaptı.” RTE söz alarak “Bir güven bunalımı yok. Bu konuyu abartıyorsunuz, din istismarına biz de karşıyız. Ama Silahlı Kuvvetlerimiz neden bu sorunu yargı yolu ile halletmiyor? Biz atılma işleminin yargıya açık olmasını istiyoruz” diye bir konuşma yaptı.

Yemekte Başbakan Cumhurbaşkanı’nın elini sıkmak istedi ama o elini geri çekti. Böyle bir devlet zirvesi olabilir mi? Tüm generaller, genelkurmay başkanı, başbakan ile konuşmaz ve ona yüklenir vaziyette. Başbakan ile Genelkurmay, Başbakanı ile Cumhurbaşkanı birbiri ile dargın.(Vatan,2011)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu