Kerbela Faciası ve Çıkarılacak Sonuçlar – Rasim ÖzdenörenGeçtiğimiz günlerde vefa eden Merhum Rasim Özdenören’in yazısından Kerbela’dan çıkarmamız gereken dersleri öğrendik.

Hz. Hüseyin efendimiz bir haksızlığa karşı koymak üzere yolculuğa çıktı. Haksızlığa karşı sefere çıkmak, göğüs germek, mücadele etmek gerekiyor.

* Saltanatın kurumsallaşmasını engellemek bir siyasa ilkesi sayılmalı.

* Haksızlığa karşı mücadelede karşı tarafın gücü mücadeleden kaçınmaya neden olmamalı.

* Mücadelede kararlılık hususunda örnek bulmak istiyorsak Hz. Hüseyin bize yeter demeliyiz.

* Karşımızdaki engeller her ne olursa olsun, ne kadar güçlü görünürse görünsün; etrafımızın bize desteğini hesaba katarak değil, bizzat kendi moral gücümüzden destek alarak Allah’ın bizi terk etmeyeceğini düşünmek suretiyle mücadelemizi sürdürmeliyiz.

* Asla umutsuzluğa düşmemeliyiz: Hz. Hüseyin efendimiz son anına kadar umutla yaşadı. O, umutsuzluğun haram olduğunu bildiren hadis-i şerife uydu.

Son söz: Hak bildiğimiz yolda kararlılıkla yürümek, yılgınlığa düşmemek, Allah Resulü’nün şefkatini ve şefaatini her an ummak ilkemiz olmalı.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu