GÜNÜN TARİHİ: 19 Eylül | Matbuat Umum Müdürlüğü’nün Radyo Haberlerine Kota UygulamasıTarihte bugün ne oldu? Cumhuriyet Devrinde hangi haberler engelleniyordu? O günlerde basına çok sıkı bir baskı uygulanıyordu. Ahmet Ağaoğlu’nun İnönü Hükümetini eleştiren yazılar yazdığı Akın Gazetesi Ankara’da kapatılan gazetelerden sadece biriydi. İstanbul’un belli başlı gazete yazarları ise Diyarbakır’daki İstiklal Mahkemesi’ne gönderilmişlerdi.

En masum ilan yazılardan dahi gazete kapatılabiliyordu. “Basın sıkı bir kontrol altında tutuluyor, Bakanlar Kurulu kararıyla gazeteler kapatılabiliyordu. Gazeteciler fikirlerini söyleyemiyor, adeta havasızlıktan boğulunuyordu.” (Sertel Zekeriya,1968:216)

Edirne Mebusu Şeref Bey,“Benim, basın özgürlüğünü kötüye kullanan üç beş maskarayı düşündüğüm yok. Bize bir devrim basını lazımdır, onu düşünüyorum. Çünkü devrim henüz görevini tamamlamamıştır” diyordu.(Goloğlu,1974:26)

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Kazım Karabekir de yasaklılar arasındaydı. Kâzım Karabekir’in beyanları nazarı itibare alınmayacaktır. Ve bunlardan bahsedilmeyecektir. Türkiye’den bahseden radyo haberlerinin, Matbuat Umum Müdürlüğü’nden izin almadıkça neşri yasaktır. (19 Eylül 1939) (Kabaklı,1989:280) deniliyordu.

#maveratv

Başa dön tuşu