GÜNÜN TARİHİ: 20 Eylül | Kenan Evren’in Başbakan Özal’a Çankaya’dan Vazgeçmesini SöylemesiBazı ANAP milletvekilleri Özal’ın Cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda istifa edeceklerini açıklayarak Özal’ın önünü kesme misyonuna soyundular. Demirel de bu milletvekillerine listesinde garanti yer teklifi yaparak siyasi ahlakı zorlayan bir demece imza atmıştı.

Özal’ın cumhurbaşkanlığını istemeyenlerden biri de mevcut Cumhurbaşkanı Kenan Evren’di. Evren, Özal’a ‘Size bir ağabey olarak aday olmanızı tavsiye etmiyorum. Partiniz zarar görür’ şeklinde bir tavsiyede bulunuyordu. ‘Evren’in danışmanı Ali Baransel’e göre Çankaya “Özal’ın köşke çıkacağına o güne kadar ihtimal dahi vermemekteydi.” (Arcayürek,1990:26)

Kenan Evren Günlüğüne şu notları düşmüştü: Özal bana, «Fikirlerinize değer veririm» dedi. Ona, «Son anda vazgeçtiğinizi ilan ederseniz, puan toplarsınız. ‘Boşu boşuna yüklendik üstüne’ derler. ANAP grubunda cumhurbaşkanı olacak yok mu, var. Mesela Necmettin Karaduman, Ali Bozer, Kaya Erdem.. (Arcayürek,1990:29)

#maveratv

Başa dön tuşu