GÜNÜN TARİHİ: 25 Eylül | Yassıada’da Tutuklu Bulunan Celâl Bayar’ın İntihar Girişiminde Bulunİttihat ve Terakki Partisi İzmir ileri gelenlerinden biri olan Celal Bayar, Atatürk Döneminde Başbakanlık görevinde bulunmuştu.

Bayar kendi deyimiyle ‘Rejimin azat kabul etmez’ kullarından biridir.Hilmi Uran bu vakıayı şöyle anlatır:Celal Bayar, aynı zamanda Atatürk inkılaplarını kastederek ‘Rejimin azat kabul etmez’ kulları olduğu taahhüdünde bulunmuştu. (Uran,2007:272)

Bayar, Demokrat Parti’nin kurucuları arasında yer almış, 14 Mayıs 195’ deki seçim zaferinin ardından Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Celal Bayar,27 Mayıs 1960’daki askeri darbenin ardından Yassıada’da hapsedilenler arasındaydı. Bayar, 26 Eylül 1960 gecesi kaldığı hücresinde kement şekline getirdiği kemerini tam boynuna geçirmişken, nöbetçi teğmen müdahale etti ve son anda kurtarıldı. İddialara göre o gün subayların alay etmelerine ve gülmelerine içerlemişti. Son anda kurtarılan Bayar, ayıldığında ise “Bize Yeşilçam oyuncuları gibi film çevirttiler, bu revay-ı hak mıydı bu?” diyerek isyanını dile getirmişti.

#maveratv

Başa dön tuşu